Trys Lomboko sesės – Gili salos

Pačios kelionės į Aziją pradžioje norėjau viską planuoti ir iš anksto numatyti lankomus objektus, tačiau kai kelis kartus planai nepavyko, tiesiog nusprendžiau iš to pasimokyti. Visas kelionės detales ir punktus žemėlapyje kartu su Juozapu dėlioti jau atvykus į vietą ir matant realią situaciją. Juk lankydamiesi Javos saloje norėjome užlipti į nemažai ugnikalnių viršūnių, bet dėl nuolatinio lietaus turėjome koreguoti savo kelionės planus. Atvykus į Balio broliu laikomą Lomboką salą, tik vietoje sužinome, kad giminystės ryšiai čia platūs, šalia Lomboko krantų glaudžiasi trys itin turistus mylinčios sesės – Gili salos.

Pakeliui į Gili salas. Tolumoje matosi visos trys

Vis dažniau tenka išgirsti  nusivylimus apie Balio salą, jog ten nerado balto smėlio paplūdimių it iš atviruko, o kurortiniai centrai perkrauti masinio turizmo. Tačiau ieškantys jaukių paplūdimių, mėgstantys regio muziką ir nuostabaus grožio saulėlydžius, turėtų neaplenkti Gili salų. Šias salas lengva aptikti tarp Balio ir Lomboko krantų. Trys nedideli žemės lopinėliai : Gili Trawangan, Gili Meno ir Gili Air supamos balto smėlio paplūdimių, skalaujamos itin skaidraus ir žydro Indijos vandenyno bangų vis dažniau tampa įvairiapusiško poilsio mėgėjų prieglobsčiu. Salos regis panašios, bet tuo pačiu skirtingos, tačiau be abejonės turės ką pasiūlyti atsižvelgiant į kiekvieno poilsiautojo poreikius.

Balto smėlio paplūdimiai

Dar vakare planuojame nuvykimą iki Bangsal prieplaukos, įsikūrusios Lomboko vakarinėje pakrantėje. Atsikėlę anksti ryte, keletą valandų važiuojame motoroleriu. Keliaudami iš pietuose įsikūrusios Kutos aplankome Mataram – Lomboko sostinę ir Senggigi dar vieną populiarų kurortą saloje. Atvykus į prieplauką, ilgai netrukę susirandame aikštelę, kurioje paliekame savo motorolerį. Darbuotojas klausia kuriam laikui paliekame savo ratus, o mes patraukę pečiais sakome, kad turbūt vakare grįšim, tačiau vaikinas plačiai nusišypso ir šukteli mums pavymui, kad susitiksime tada, kada grįšime.

Vėjas galvoje

Atvykimas į Gili salas nėra sudėtingas ir čia patogu keliauti tiek lankantiems Balio, tiek Lomboko salą. Greitaeigiai laivai iš Balio iki didžiausios ir artimiausios Gili Trawangan salos atplūkdys greičiau nei 1,5 – 2 valandas. Iš Balio galima plaukti ir viešaisiais laivais, tačiau juokaujama, kad šis variantas tinkamesnis turintiems daugiau laiko, nei pinigų. Turintys pakankamai kantrybės, turėtų pasiruošti plaukimui, kuris truks iki 5 valandų, tačiau iš piniginės ištrauks mažiau nei 3 eurus. Norint į vieną iš salų patekti paliekant Lomboko krantus, galimi identiški variantai. Mūsų patirtis byloja, kad plaukėme keliasdešimt minučių su valstybiniu laiveliu iš Lomboko iki artimiausios Gili Air salos. Plukdymas vykdomas susirinkus 40 žmonių, o bilieto kaina su vienkartiniais valstybiniais ir rekreaciniais mokesčiais mums kainavo šiek tiek daugiau nei po 1 EUR kiekvienam. Pasirinkus nuvykimą iki viduriniosios Gili Meno salos bilieto kaina 1.40 EUR/asm., o norint pasiekti tolimiausią Gili Trawangan, plaukimo kaina 1.60 EUR/asm. Brangesnis variantas plaukiant privačiais greitaeigiais laivais, kurių kainos svyruoja nuo 2-4 EUR/asm.

Pakeliui iš Lomboko salos į artimiausią Gili Air

Vykdami į Gili Air salą ir sėdėdami laivelyje kurpėme planus, kaip taupant laiką ir kelionės biudžetą aplankyti visas tris salas. Tik atvykus į salą, bilietų kasose paklausę darbuotojos išsiaiškinome, kad tarp visų salų kursuoja greitaeigės valtys du kartus per dieną. Plaukimai vykdomi ryte ir popiet, o bilieto kaina 2.5 EUR/asm. Susiradę visą reikiamą informaciją, nusprendžiame ramiu žingsniu apeiti visą salą, paskutine valtimi nuvykti iki viduriniosios Gili Meno salos, likti nakvynei, o sekančią dieną desertui pasilikome didžiausią ir triukšmingiausią iš visų Gili Trawangan salą.

Viena iš salos prieplaukų

Žingsniuojant balto smėlio paplūdimiais aplink Gili Air jaučiamės kažkaip neįprastai. Atrodo lyg kažko trūktų ar kažko nebūtų. Įprasta visoje Indonezijoje kasdien susidurti su minia žmonių ir dar didesniu skaičiumi motorinių transporto priemonių. Štai tik apžingsniavus visą salą, galiausiai suvokiame, kad saloje nėra nei vieno automobilio, nei vieno motorolerio ar motociklo. Pasirodo, kad nei vienoje iš salų nėra burzgiančio transporto, čia jis draudžiamas, bet ir tokių kaip didelių gatvių čia pasigendama. Vienas malonumas ramiu žingsniu per porą valandų, grožintis saulėlydžiu ar tolumoje matant ugnikalnio kontūrus įveikti salos pakrantę. Salos nedidelės, tad skubėti poreikio čia nėra. Visi poilsiautojai atsipalaidavę vaikšto, norintys pažintį su salomis tęsti aktyviau važinėja nuomotais dviračiais, o atvykėliai pageidaujantys kuo greičiau nusimesti nuo pečių savo kuprines ar viešbutyje palikti lagaminą, kaip taksi analogą siūloma rinktis Indonezijai būdingų Cimodo rūšies arkliukų tempiamus vežimus.

Mediniai namukai šiaudiniais stogais
Cimodo arkliuko tempiamas vežimas

Visos trys Lomboko sesės nepaliks abejingų mylinčius balto smėlio paplūdimius, skaidrią jūrą, ilgus vakarojimus su pašnekėsiais ir aktyvias vandens pramogas. Nebuvai Gili salose jei neišbandei nardymo, o tai išbandyti tikrai verta, nes garantuotai galima pamatyti laisvėje plaukiojančius vėžlius ir kitas egzotines žuvis. Visose salose įsikūrusi ne viena nardymo mokykla, mėgstantiems paviršinį nardymą siūloma nuomotis įrangą arba atsivežti savo. Tiek prieš atvykimą, tiek salose žvalgėmės, kur galėtume įsigyti paviršiniam nardymui skirtus akinius, tačiau vos vienoje iš Gili salose esančioje parduotuvėje aptikome su mus visai nedžiuginančia kaina. Nuomos punktų apstu, tačiau tik nuo derybinių sugebėjimų priklausys, kokią sumą mokėsite. Verta pastebėti, kad nei vienoje iš salų nėra policijos, čia negalioja taisyklės, tvyro laisvas požiūris į narkotikus ir visiškai normalu atėjus į barą tiesiog užsisakyti „grybukų“ kokteilį. Vien kokteiliais linksmybės nesibaigia, šios salos garsėja savo laukiniais Naujųjų Metų vakarėliais, o šokančios ir trypiančios kojos paplūdimiuose turbūt sukelia ne vieną cunamio bangą.

Atoslūgis

Mėgstantiems aktyviai leisti laiką, pasiūlymų gausa nenusivils, dauguma turizmo agentūrėlių ir  ekskursiniai stendai, pasiūlys visos dienos  nardymo keliones per visas tris salas mažiau nei už 10 EUR/asm., išvyką į Rinjani, antrą aukščiausią aktyvų ugnikalnį visoje Indonezijoje, o gal kelionė laivu į Komodo salas susipažinti akis į akį su vis dar egzistuojančiais, milžiniškais Komodo drakonais paliks neišdildomą įspūdį. Visos salos pasiūlys ne tik pramogas, bet ir norimą apgyvendinimą, nuo paprasčiausių medinių namukų iki prabangių vilų ar viešbučio apartamentų su privačiais baseinais. Pats tinkamiausias oras lankyti Gili salas yra nuo birželio iki rugpjūčio mėnesio, o sezono piko laikotarpis toks pats kaip ir Lietuvoje nuo birželio ir rugpjūčio pabaigos. Išskiriamas ir Kalėdinis bei Naujametinis periodas, kuomet salas užplūsta turistai laukdami švenčių, bei žymiųjų visose salose organizuojamų šventinių vakarėlių. Vietiniai patvirtino, kad aukščiausio sezono laikotarpiu sunku rasti nakvynę dėl užimtumo. Dažnas atvejis, kai paklausa būna didesnė, nei pasiūla, o kainos sezono piko metu už naktį vidutiniškai prasideda nuo 25 EUR.

Egzotiškų palmių paunksmėje
Laivo darbuotojas
Reklaminių nuorodų siena
Indoneziečių itin mėgiamas tinklinis

Gili Air buvo pirmoji mūsų aplankyta sala. Regis Lomboke pamatėme nemažai gražių paplūdimų, bet čia smėlio baltumas ir vandens skaidrumas mus sužavėjo. Paplūdimiuose pastatytos supynės, įrengti hamakai, regis laukia kiekvieno norinčio prisėsti pasigrožėti jūra ar tiesiog atsipūsti. Aplink visą salą nėra jokios asfaltuotos ar išbetonuotos gatvės, visi mina smėlėtą takelį, kuris apjuosia visą salą. Nereiktų nustebti, kelią dažnai gali pastoti vištos, karvės ar jūrinės ožkos. Palei visą pakrantę nusidriekusi ilga kavinukių ir restoranėlių linija, kviečianti atpalaiduojančia regio muzika prisėsti, bendrauti ir nustoti nerimauti. Visa sala atrodo turi savo specifinę atmosferą, čia vietos atsiras ir norintiems ramybės su knyga rankoje ir aktyvios veiklos, o norintys pramogų ir šokių taipogi vakarais neliks nuskriausti.

Pasivaikščiojimas aplink Gili Air salą
  • Pasivaikščiojimas truko – 3val.
  • Aplink salą neskubėdami nužingsniavome -7,5 km.
Supynės virš vandens
Įėjimas į baro kavinukę
Vietinės gyventojos
Atokvėpio akimirka
Meniška dvasia tvyro Gili Air saloje

Gili Meno nusprendėme nakvoti. Vos atvykus ši sala mums patiko savo ramybe ir natūralumu. Nakvynę pavyko susirasti gana greitai, tuo metu saloje nebuvo itin didelio turistų skaičiaus ir susimokėję ~ 8 EUR buvome apgyvendinti gražiame mediniame namelyje. Tiesa, vonios kambaryje iš dušo galvutės bėgo sūrus jūros vanduo, o pasirinkus pigiausią ar senesnės statybos nakvynės vietą, tai gali pasitaikyti dažniau. Gili Meno yra mažiausia iš visų trijų, o jos viduryje slepiasi nedidelis sūraus vandens ežeriukas. Sala atrodo mažiausiai paliesta turizmo infrastruktūros, dažniausiai paplūdimiuose esi vienas, o kurioje pusėje salos bežingsniuotum visada gali matyti gretimas salų pakrantes. Klaidžiodami po salą, netoli pagrindinės prieplaukos radome vėžliukų globos namus. Čia laukiama jų išsiritimo iš kiaušinių, vėliau auginami iki aštuonių mėnesių, o ūgtelėję ir sustiprėję, paleidžiami į laisvę. 

Pasivaikščiojimas aplink Gili Meno salą
  • Pasivaikščiojimas truko – 4,5 val.
  • Aplink salą neskubėdami nužingsniavome -9 km.
Bungalow tipo namukai
Ramybės oazė
Druskingas ežerėlis Gili Meno saloje

Įsispraudusi tarp Gili Trawangan ir Air sala puikiai tiks romantikos ir ramybės ieškotojams. Salos paplūdimiais vaikštančias ir už rankučių susikibusias poreles galima pamatyti gana dažnai. Keletas viešbučių kompleksų būtent orientuojasi ir su malonumu surengs vestuvių ceremoniją arba pasirūpins jaukiausiomis povestuvinėmis atostogomis. Ramybe čia alsuoja ir kiekvienas Gili Meno rytas, garantuotai nubusite nuo skardžiai giedančio gaidžio, karvės mūktelėjimo arba vis dar šėlstančios gretimos salos aido. 

Žvilgsnis iš Gili Meno į Gili Air

Gili Trawangan pati didžiausia ir labiausiai pašėlusi sala. Be abejonės čia renkasi didžiausi vakarėlių liūtai. Gausybė kavinukių, barų ir restoranėlių nepastebimai įtrauks į gyvo garso koncertus ar ugninius šokius aplink laužą iki paryčių. Norėdami pasižvalgyti iš aukščiau būtina užlipti ant saloje esančios kalvos viršūnės, čia atsiveria panorama į visas salas ir Lomboko pakrantę. Mėgstantiems maistą, jūrų gėrybių asortimentas itin didelis, o norint pajusti vietinę atmosferą, vakare galima aplankyti vietinį naktinį turgelį. Pasirinktą žuvį jūros gėrybę iškepa prie akių, o troškulį siūloma gesinti atšaldytu alumi. Ypatingai gražiai šalia pagrindinių salos takelių atrodo mediniai arba bambukiniai namukai dengti džiovintais palmių lapais. Saloje klesti vakarėliai, todėl ši vieta puikiai tiks norintiems šokių, pokalbių ir naujų pažinčių.

Pasivaikščiojimas aplink Gili Trawangan salą
  • Pasivaikščiojimas truko – 4,5 val.
  • Aplink salą neskubėdami nužingsniavome -9 km.
Taip atrodo dažnas paplūdimio baro įėjimas
Kavinukių ir restoranų alėjos kiekvienoje saloje
Juozapo linksmybės ant supynių

Tiesa, saulės spinduliuose besimaudančiame rojuje pasitaiko ir dangų temdančių rūsčių debesų. Tie debesys, tai problemos, kurias sukėlė itin intensyvus turizmo vystymasis. Jau minėtuose smėlio baltumo paplūdimiuose gausu į krantą išplautų mirusių koralų, ne tik dėl šylančio klimato, bet ir dėl itin aktyvaus vandens turizmo ir su juo susijusių pramogų skatinimo.  Visų vandens pramogas mėgstančių asmenų prašoma neliesti ir nestoti ant koralų. Nors salose pavyko pamatyti keletą siūlymų pasimokyti banglenčių valdymo meno, tačiau pakrantėse vandens lygis keičiasi net po keletą kartų per parą. Esant atoslūgiui plaukiojimas banglentėmis tikrai žaloja koralus, todėl šią pramogą drąsiai siūloma išbandyti Lomboke arba Balyje. Abejose salose paplūdimių įlankos platesnės, kylančios bangos yra aukštesnės, atokiau nuo krantų ir iki geriausių vietų plukdo specialūs laiveliai.

Atoslūgio metu

Planuojantiems vykti į šias salas būtina taupyti vandenį, o tokių prašymų radome visose nakvynės vietose, kavinukių ir restoranų vonios kambariuose. Į salas vanduo atplukdomas iš Lomboko, todėl brangus ir itin vertinamas. Esant galimybei, užuot pirkus naują patariama savo gertuvę ar vandens butelį tiesiog pasipildyti kavinukėje ar bare. Būna atvejų, kai arkliukai, kurie tempia vežimus su turistais ir jų daiktais, girdomi sūriu jūros vandeniu, nes šeimininkams tiesiog per brangu pirkti  gėlą geriamą.

Arklių tempiami vežimai

Jau anksčiau paminėtų specialios priežiūros užaugintų ir į laisvę paleistų vėžliukų išgyvena tik labai nedidelis procentas. Dažniausiai akcentuojamos pagrindinės priežastys yra klestinti žvejyba dėl maisto, suvenyrų gamybos  ir sparčiai auganti vandens tarša. Vėžliai jūroje vietoj plūduriuojančių medūzų suvalgo plastikinius maišelius, o šių panašumas milžiniškas. Šiukšlių ir šiukšlinimo problema čia įsikerojusi. Tiek Gili, tiek Lomboko, Balio ar kitose salose akivaizdžiai aptinkami šiukšlynai, pakelėse gausu plastikinių butelių ar maišelių. Salose inicijuojamas šiukšlių surinkimo savanoriavimas, kai  salų svečiai surinktą šiukšlių maišą iškeičia į vėsaus alaus skardinę. Vietiniai visoje Indonezijoje neturi suvokimo, kad šiukšlės šiaip sau niekur nedingsta, o švietimas ir gamtos tausojimo įpročių ugdymas kol kas menkai jaučiamas. Vienas ir itin svarbus patarimas keliaujantiems bet kur, nepatingėti pasidomėti opiausiomis problemomis šalyse, kuriose planuojate lankytis. Vietiniai į turistus žiūri ne tik kaip į pinigų maišus, bet mūsų elgesys ir veiksmai gali būti tiek teigiamas, tiek neigiamas pavyzdys. Jeigu mes vis prašysime šiukšlių dėžės, galbūt vieną dieną jų bus daugiau, o jei parduotuvėje atsisakysime papildomo plastikinio maišelio, galbūt ir mūsų vaikai, bei anūkai džiaugsis balto smėlio paplūdimiais ir juose plaukiojančiais laukiniais vėžliais. Juk svarbiausia pradėti nuo savęs.

Rojaus kampelyje

Aplankyti tris Gili salas pavyko per keletą dienų ir tik vėliau supratome stovėjimo aikštelės darbuotojo žodžius, kad susitiksime tada, kada grįšime. Juk galvojome susisukti per vieną dieną. Į salas atvykome su mažomis kuprinėmis, kuriose turėjome tik vandens, kremą nuo saulės, piniginę ir paplūdimio skarą. To pilnai pakako mano su Juozapu trumpai avantiūrai. Neretais atvejais atvykėliai iš kelių dienų savo viešnagę pratęsia iki savaitės ir vis tiek su rojaus salomis atsisveikina nenoriai. Nors mus pačius spaudė laikas, tačiau šiuos žemės lopinėlius galime rekomenduoti ieškantiems poilsio, aktyvių vandens pramogų, audringų vakarėlių arba tiesiog neapsiriboti vien žymiaja Balio sala ir praplėsti savo akiratį, lankant kitas magiško grožio Indonezijos salas. Sunku žodžiais apibūdinti kuo konkrečiai visos Gili salos skiriasi, tačiau kiekvienoje tarsi vyrauja vis kita dvasia, užburianti atmosfera ir ją pajusi tik atvykęs.

Kelionė atgal į Lomboko salą
80Shares

Author: Ingrida

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.